Promocje i wyprzedaże
Polecane strony

Jak to się zaczęło, czyli historia deskorolki cz.1

Każdy amator deskorolki powinien wiedzieć mniej więcej skąd się ona wzięła, znać najważniejsze fakty na jej temat, liznąć co nieco jej historii. Z myślą o tym postanowiliśmy także w ramach naszego portalu przedstawić dzieje skateboardingu - a że są dość ciekawe, bogate i szerokie - podzieliliśmy historię deskorolki na trzy części. Miłej lektury!

Kalifornia, 1958 rok...

...Według źródeł to właśnie tutaj wszystko się zaczęło. Wszystko z powodu braku wiatru, który zmotywował grupę zagorzałych surferów do wymyślenia jakiejś alternatywy dla śmigania po morskich falach. Sidewalk Surfersi po zdemontowaniu wrotek przykręcili kółka do desek. Te pierwsze prymitywne deskorolki umożliwiały jedynie jazdę w linii prostej, gdyż były pozbawione łożysk. Każda próba skrętu zawsze kończyła się tak samo - upadkiem. Jednak nie zniechęciło to innych do tego, by już rok później rozpocząć produkcję tego typu deskorolek, natomiast sprzedaż pierwszej seryjnie produkowanej deski zaczęła się w roku 1960. Deskorolka kosztowała wtedy jedyne $9.95.

Hermosa Beach, Kalifornia, 1963 rok...

...Czyli pierwsze zawody skateboardowe i tym samym bodziec do produkcji deskorolek przez kolejne firmy. Dąb, jesion, mahoń - z tego drewna wykonywano deski w tamtych czasach, kółka z gumy, nierzadko pojawiały się także kombinacje laminatów - podłużnych i poprzecznych. Chicago, Sure Grip i Roller Derby to firmy, którym udało się wyprodukować trucki, które można było w końcu zastosować na desce, dla jej lepszej efektywności jazdy. Przyszła czas na pierwsze, prymitywne triki, takie jak Handstand czy Tail Wheelies/Heelies. Pojawił się magazyn "Skateboarder".

Deskorolka Roller Derby
Źródło:http://www.skatewhat.com

Anaheim, Kalifornia, 1965 rok...

...Pierwsze międzynarodowe zawody obejmujące konkurencje, takie jak: slalom i freestyle. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem, transmitowały je wszystkie istniejące wówczas stacje telewizyjne. John Freeze, Dave i Stevie Hilton, Bruce Logan, Bob Mohr, Willie Phillips oraz Skip Feye i Torger Johnson to nazwiska pierwszych zwycięzców skateboardingowych rozgrywek.

Skateboarding zaczął też pojawiać się w filmach np. rok 1965 i 18 minutowy "Skater Dater". Muzyka, pras, okładki magazynów - w coraz to większej ilości miejsc zaczęło się odczuwać wpływ jazdy desce na kulturę masową. Nie obyło się też bez słów krytyki np. ze strony The American Medical Association oraz National Safety Council. Miasta zaczęły wprowadzać zakazy dotyczące jeżdżenia po ulicach, przed sklepami oraz budynkami publicznymi. Jednak nie ma tego złego, co na dobre by nie wyszło - zaczął się rozwijać underground, jeżdżenie po rurach czy też pustych basenach.

10 lat później nastąpił przełom pod postacią uretanu. Ten materiał o doskonałej przyczepności został wykorzystany do produkcji kółek. Szybkość oraz komfort jazdy na desce, jak też zdolność do manewrów poprawiła się dzięki niejakiemu Frankowi Nashworthy. I to był też początek do zmian na lepsze, jeśli chodzi o konstrukcję trucków, łożysk, deski.

I tutaj zaczął się prawdziwy boom na skateboarding, z racji podwyższenia jakości jazdy. Ale o tym już w kolejnej części historii - zapraszamy!