Promocje i wyprzedaże
Polecane strony

Budowa deskorolki

Zakup pierwszej deskorolki będzie dla każdego początkującego skatera zdecydowanie łatwiejszym zadaniem, jeśli w pierwszej kolejności pozna się budowę deskorolki.
To nie tylko deska plus kółka, oj nie!

Jeśli i Ty stoisz właśnie przed wyborem deski idealnej albo też zwyczajnie chcesz powiększyć swoją wiedzę w tym temacie ? zapraszamy do lektury!

Budowa deski ? ogólne fakty

  • deskorolkę tworzy 7 warstw drewna klonowego
  • możemy spotkać deski o różnych wymiarach, lecz najpopularniejsze to te w przedziale szerokości między 18.5 a 20.5 cm, natomiast co do długości ? 78-81 cm.
  • z racji tego, że większość deskorolek jest amerykańskiej produkcji zwyczajowo rozmiary desek podaje się w calach (przyp. 1 cal = 2,54 cm)

Jak zbudowana jest deska?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jej przód nazywa się nose, natomiast tail ? to tył deskorolki. Sam deck ma swój charakterystyczny kształt. Pozostałe elementy deskorolki zostały wymienione poniżej, a dla jeszcze łatwiejszego zobrazowania całej konstrukcji ? dołączamy infografikę.

Griptape

To nic innego jak papier, który musi pokrywać górną część deskorolki, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej przyczepności obuwia do decku. Musisz zapamiętać, że o tę część deskorolki należy dbać w szczególny sposób ? nie jeździć gdy pada, nie wchodzić na nią zabrudzonym obuwiem itd.

Traki

Tutaj mamy do czynienia ze znajdującymi się pod samym deckiem metalowymi wspornikami ? to właśnie na nich zamontowane są kółka. Oprócz tego, dzięki nim na deskorolce możliwe jest skręcanie, jak również wykonywanie niektórych tricków.

Kółka

Czym są ? to oczywiste, ale nie wszyscy wiedzą że najlepiej jest gdy wykonane są z polieuretanu. Deskorolka musi mieć 4 kółka, aczkolwiek ich rozmiar i twardość to już większy wachlarz możliwości. .

Twardość - od 90A do 101A. Im twardsze kółka, tym lepsze dokręcanie trików.
Wielkość - od 48 do 58mm. Im większe kółka, tym szybciej można poruszać się na desce.
Poza powyższymi deskorolka posiada 8 łożysk i 4 tulejki, które oznacza się w szczególny sposób zapisywany jako ABEC + cyfra od 1 do 7 (im większa, tym szybsza deskorolka).